Kvalita hračiek: Vytváranie bezpečného prostredia na hranie
Či už kupujete novú hračku pre vašich najmenších alebo si hračku vyberajú už strašie deti, rodičia by mali vždy dbať na bezpečnosť. To platí pre škodlivé látky, ako aj mechanické a fyzikálne vlastnosti. Dobrá správa: Celková kvalita hračiek sa za posledné roky zlepšila. Okrem toho testovacie značky poskytujú užitočnú orientáciu.
Deti si mysleli, že hovoriaca bábika je celkom fajn. Navyše to bolo na internete celkom lacné. Štipľavý zápach chemikálií po rozbalení a trochu lepkavý pocit z plastového povrchu však okamžite signalizovali, že táto hračka by si cestu do detskej izby zrejme nemala nájsť. Bez ohľadu na zjavný protest detí.
Našťastie sú tieto prípady v súčasnosti skôr výnimkou, hovorí doktorka Magdalena Krause, odborníčka na škodlivé látky zo spoločnosti DEKRA. "Celkovo, keď v súčasnosti testujeme hračky, nachádzame menej predmetov so škodlivými látkami ako pred niekoľkými rokmi." Jedným z dôvodov tohto vývoja je sprísnenie limitných hodnôt škodlivých látok a pridanie ďalších nevhodných chemikálií do smernice EÚ o bezpečnosti hračiek. V maloobchode alebo v online obchodoch s väčím počom produktov však testeri produktov DEKRA stále nachádzajú hračky, ktoré sú okrem iného kontaminované ftalátmi, retardérmi horenia alebo ťažkými kovmi.
Testovacie nákupy, ktoré združenie Toys Industries of Europe (TIE) uskutočnilo na ázijskom online trhu koncom roka 2023, potvrdzujú, že všeobecné jasno v otázke bezpečnosti hračiek by bolo predčasné. 95 percent hračiek zakúpených na tomto trhu predstavovalo pre deti bezpečnostné riziko – a žiadny z 19 testovaných produktov nespĺňal požiadavky predpisov EÚ. V reakcii na to online trhovisko oznámilo, že okamžite začalo interné vyšetrovanie a odstránilo 19 predmetných hračiek zo svojej webovej stránky v EÚ. Napriek tomu TIE kritizuje medzeru v súčasných predpisoch EÚ. Vyzýva preto na viac kontrol zo strany regulačných orgánov a na zavedenie ďalších regulácií na online platformy.
Právne medzery, ktorých by si rodičia mali byť vedomí
Časť kritiky sa týkala aj mechanických aspektov. Tanja Ruoff, vedúca tímu hračiek v spoločnosti DEKRA Testing and Certification GmbH, vysvetľuje: „Na hračkách pre deti do troch rokov sa napríklad nesmú uvoľniť žiadne malé časti, aby sa zabránilo ich prehltnutiu. U plyšových zvieratiek musia švy a gombíky prejsť ťahovými testmi, aby sa preukázalo, že dokážu vydržať značné množstvo stresu počas hry." Tieto nariadenia sa vzťahujú na hračky – podľa definície EÚ výrobky „určené alebo navrhnuté tak, aby ich deti mladšie ako 14 rokov používali ako predmety na hranie“. Ak napríklad predajca oficiálne vyhlási plyšové zvieratká za hodnotné zberateľské predmety, už neplatia prísnejšie predpisy. Rodičia by potom nemali dávať tieto výrobky malým deťom na hranie bez dozoru.
Napriek tomu EÚ prijíma protiopatrenia. Dôležitým nástrojom je systém rýchleho varovania RAPEX – „Rýchla výmena informácií“. Bol zriadený na rýchle zasielanie informácií o potenciálnych nebezpečenstvách produktov členským štátom a Európskej komisii. Každý rok spracuje okolo 2000 správ z rôznych kategórií produktov z celej Európy. Podľa Tanji Ruoff sú na prvom mieste hračky, nasledujú autá a autodoplnky, textil a módne predmety, ako aj elektronické zariadenia. Spotrebitelia môžu nájsť prehľad upozornení na výrobky na webovej stránke EÚ „Safety Gate“:
https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/screen/webReport
Dôležitý orientačný bod: označovanie produktov
Odborníčka DEKRA, doktorka Magdalena Krauseová, vyzýva rodičov: "Uistite sa, že hračky sú komplexne označené!" Každá hračka predávaná v EÚ musí mať označenie CE (CE = Conformité Européenne). To potvrdzuje, že výrobok výrobcu spĺňa zákonné požiadavky. Označenie CE musí byť v príslušnom jazyku pre európske trhy a výrobcovia a dovozcovia musia tiež poskytnúť platnú kontaktnú adresu v rámci EÚ. Okrem toho môže poskytnúť návod aj nemecká značka GS (Geprüfte Sicherheit/“Testovaná bezpečnosť”). Táto značka sa vydáva po testovaní schváleným nezávislým orgánom, ako je DEKRA. Toto označenie je však dobrovoľné - rovnako ako označenie Modrý anjel alebo Oeko-Tex 100, ktoré osvedčujú ekologickosť či zdravotnú nezávadnosť.
Doktorka Magdalena Krause a Tanja Ruoff sa zhodujú aj na ďalších odporúčaniach pre rodičov: kupovať hračky v špecializovaných predajniach by bolo vždy najlepšie. Predajcovia totiž sledujú aj príslušné bezpečnostné predpisy hračiek. Navyše, pred kúpou hračky sa zákazníci môžu dotknúť a držať hračky v rukách a sami vidieť kvalitu. Všeobecne dôveryhodné sú však aj internetové obchody renomovaných výrobcov.
Okrem toho obe expertky zDEKRA apelujú na zdravý rozum nad čokoľvek iné: Pred nákupom cez internet by si rodičia mali overiť výrobcu a tým aj pôvod produktu. Priame dovozy z ázijských krajín sú vo všeobecnosti spojené s vyšším rizikom ako dodávky od dodávateľov v rámci EÚ. Po doručení vecí je dôležité, aby rodičia hračky pred odovzdaním svojim deťom skontrolovali. Ak hračka nápadne zapácha, je lepkavá, rozmazáva sa alebo púšťa farbu, nepatrí do rúk deťom.
Pre výrobcov a predajcov môžu byť právne predpisy pre hračky pomerne zložité. Globálna sieť laboratórií DEKRA ich podporuje širokou škálou testovacích a certifikačných služieb. Okrem zhody CE, kľúčovej požiadavky v EÚ a súladu so smernicou EÚ o bezpečnosti hračiek, medzi ne patria aj celosvetovo platné predpisy, ktoré platia napríklad v USA.
Nezávislé a neutrálne testy na škodlivé látky vykonávajú akreditované laboratóriá DEKRA so sídlom v EÚ a Číne. Do interdisciplinárneho okruhu skúšok patrí aj mechanická bezpečnosť a horľavosť.
Viac informácií nájdete tu
a