Bezpečnosť v aute aj so štvornohým kamarátom
Psy patria medzi najobľúbenejšie domáce zvieratá. Je preto samozrejmé, že sú často aj našimi spolucestujúcimi v aute. Premýšľali ste však niekedy nad tým, či aj váš štvornohý kamarát nepotrebuje „zapnúť bezpečnostný pás“? Havarijní experti z DEKRA upozorňujú na nutnosť zabezpečiť zvieratá vo vozidle.
„Nedostatočné zaistenie psa v aute môže pri náhlom pribrzdení alebo vyhýbacom manévri predstavovať pre vášho psa riziko zranenia, môže sa dokonca stať nebezpečným pre cestujúcich v aute a viesť k nehode,“ varuje Stefanie Ritter, výskumníčka nehôd v DEKRA. „Rovnako ako u ľudí, ktorí by mali mať v autách bezpečnostné pásy ako samozrejmosť, musíme myslieť aj na vhodné pripútanie psov či iných zvierat.“
K zraneniam môže dôjsť aj pri nízkych rýchlostiach. Napríklad, ak pes sedí nezaistený na zadnom sedadle alebo sedadle spolujazdca, môže byť počas náhleho brzdenia vymrštený na cestujúcich alebo tvrdé komponenty vozidla, ako sú operadlá alebo dvere. „V takýchto prípadoch môžeme hovoriť o silách zodpovedajúcich mnohonásobku telesnej hmotnosti zvieraťa," varuje Ritter.
Zvieratá v aute nesmú prekážať ani rozptyľovať vodiča
Ak zviera sedí nezaistené na sedadle spolujazdca, existuje aj riziko, že pri nečakanom manévri zareaguje v panike, vyskočí smerom k vodičovi, zablokuje volant alebo pedále alebo inak na seba upriami pohľad vodiča. To môže ľahko viesť k nehode. „Každý, kto prepravuje psa v aute, ho musí vždy umiestniť tak, aby neprekážal alebo nerozptyľoval vodiča,“ hovorí výskumníčka nehôd.
Rovnako nebezpečné je, ak majitelia nechajú svojho miláčika sedieť v priestore pre nohy spolujazdca. „Pre vodiča je veľké pokušenie pozerať sa na zviera častejšie, možno ho aj pohladkať, nakŕmiť alebo rozmaznávať – všetko sú to činnosti, ktoré odvádzajú pozornosť od cestnej premávky a môžu sa stať príčinou nehody.“
Zádržné systémy sú nevyhnutné
Podľa názoru odborníka na nehody sú vhodné zádržné systémy nevyhnutné, aby ľudia a zvieratá mohli bezpečne cestovať spolu. Či už kôš, bezpečnostný pás, sedačka pre psa, prepravný box alebo kufor s deliacou mriežkou: ktorý systém je v jednotlivých prípadoch najvhodnejší, závisí vo veľkej miere od veľkosti, preferencií a tiež histórie psa, ako aj od vozidla, ktoré je používané. Je dôležité, aby bol systém v aute správne zaistený a upevnený. S protišmykovou podložkou môžete zabrániť tomu, aby sa pes počas jazdy šmýkal dopredu a dozadu. Navyše, ochránite tak aj sedadlá alebo kufor pred poškodením.
Stefanie Ritter vidí optimálnu ochranu vo všetkých zádržných systémoch, ktoré poskytujú psovi dobrú stabilitu pri rôznych jazdných manévroch, sú pre zviera pohodlné a zaisťujú, že pes nemusí byť pod dohľadom. Chránia zviera pred zranením a zabraňujú tomu, aby vodiča vyrušilo podráždené alebo rozrušené zviera. V prípade nehody, zabezpečenie psa vylučuje aj ohrozenie záchranárov, keď sa pes môže snažiť ochrániť svojho majiteľa.
Z hľadiska bezpečnosti odporúčame trénovať psa aj pokiaľ ide o vystupovanie z vozidla. Váš štvornohý kamarát nesmie ihneď po otvorení dverí vyskočiť z kufra alebo interiéru, prípadne vybehnúť na vozovku. Môže tak ohroziť nie len seba, ale aj ostatných.